Světový den vody
22.03.2016 | Komise | Vodní hospodářství | autor: Pavel Růžička, OS DLV | Přečteno: 3 000x

Den 22. března se slaví jako Světový den vody. Voda je naším nejcennějším zdrojem života, ale pro stovky milionů lidí je stále mimo dosah. Voda je propojena se všemi oblastmi života a lidstva. Voda podmiňuje udržitelný rozvoj v samém jeho jádru. Vodní zdroje a množství toho, co poskytují: podporují snižování chudoby, ekonomický růst a udržitelnost kvality životního prostředí. Od potravy a energetické bezpečnosti po lidské zdraví a zdraví ekosystémů vody přispívá ke zlepšování sociální úrovně a k růstu, a tak ovlivňuje životy miliard lidí.

Čistá voda a odkanalizování je základním lidským právem, jak říká Organizace spojených národů. Bohužel řada lidí nemá tento nárok a to na rozdíl od občanů České republiky. Nicméně pro 663 milionů lidí na celém světě toto právo musí být ještě realizováno.

V roce 2014 byla realizována Evropská občanská iniciativa (ECI) „Right2Water". Tato iniciativa vyzývá orgány EU a členské státy, aby zajistily, že všichni občané požívají toto právo, že zásobování a hospodaření s vodními zdroji má být vyloučeno z "pravidel vnitřního trhu" a uvádění na trh, a aby EU zvýšila své úsilí o dosažení univerzálního přístupu k vodě a k odkanalizování. Byla to iniciativa vůbec první úspěšné akce evropských občanů (ECI), získala podporu široké koalice evropských odborových organizací a celkem ji podepsalo 1,884,790 evropských občanů.

Dne 8. září minulého roku ECI Right2Water získala podporu Evropského parlamentu, kdy poslanci drtivou většinou hlasovali pro zprávu europoslance Lynn Boylan v ECI. Přes obrovskou podporu ECI Right2Water byla Evropská komise nečinná. Ambiciózní Sdělení Komise, že uvolní v roce 2014 zákony a nařízení se nestalo a následovalo dva roky mlčení a žádné konkrétní právní předpisy.

"Už toho bylo dost!" Říká Jan Willem Goudriaan, generální tajemník EPSU. "Voda je naším nejcennějším zdrojem života, ale pro stovky milionů lidí je stále mimo dosah - a to i v Evropě. Kolik dalších lidí musí trpět, než konečně Evropská komise přijme opatření v této důležité otázce? Nemáme čas ztratit.

O vodu se musí neustále pečovat, není to samozřejmé, toto jsme viděli v loňském roce i v České republice, kdy nás trápilo velké sucho a začalo být vody nedostatek.

Pojďme si svoji vodu chránit a bojovat za to, aby všichni lidé na celé zemi měli právo pít čistou pitnou vodu a aby se nezhoršovalo životní prostředí.

Pokud chcete podpořit boj za právo o vodu, chtěl bych Vás požádat, abyste využili v příloze uvedenou grafiku a abyste se s touto grafikou se svými kolegy vyfotografovali a fotografie nám poslali. Bylo by skvělé udělat fotografie před budovou Evropské komise ve Vaší zemi, před budovou Vaší organizace nebo spolu se zaměstnanci v nějakém vodárenském zařízení.

Bez vody se nedá žít!!!!

Foto viz příloha.

 

Do systému vložil:
Přílohy k článku [ke stažení]
PřílohaZařazeno
Světový den vodyOstatní
Další články
Titulek
Zápis z jednání odborné komise vodního hospodářství ze dne 16.3.2021
Novela vodního zákona stažena
Prezentace a zápis z konference VaK