Státní lesy skončí v černé nule
21.12.2020 | Ostatní nabídky | Zajímavosti | Přečteno: 105x

Státní podnik Lesy ČR (LČR), kterému patří téměř polovina lesů v zemi, by měl letos skončit v mírném zisku. Sdělila to mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně přitom Lesy ČR očekávaly, že by za letošek mohly vykázat ztrátu až 1,9 miliardy korun.

„Podnik letos předpokládá hospodářský výsledek na úrovni černé nuly, tedy asi 70 milionů Kč. Negativní vliv na hospodářské výsledky mají přetrvávající nízké ceny dříví a prodej dříví horší kvality z kůrovcových těžeb současně s nárůstem nákladů na pěstební činnost. Pozitivně se projevují státní příspěvky na hospodaření a kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity,“ uvedla Jouklová.

Loni se hospodaření LČR propadlo do ztráty 788 milionů Kč po zdanění, v roce 2018 měl podnik zisk 70 milionů. Letos ještě v prvním pololetí kvůli kůrovci a nízkým cenám dřeva vykazoval ztrátu 480 milionů, když tržby LČR do června meziročně vzrostly o sedm procent na 3,94 miliardy Kč, zatímco těžba dřeva vzrostla o 13 procent na 6,34 milionu metrů krychlových.

S mírným ziskem za letošek počítá i druhý státní podnik s právem hospodaření na lesních pozemcích – Vojenské lesy a statky (VLS), jež jsou asi desetkrát menší než LČR.

„Loňský rok skončil kladným hospodářským výsledkem se ziskem 11 milionů před zdaněním, a i za letošní rok očekáváme vyrovnané hospodaření s mírně ziskovou bilancí,“ uvedl mluvčí VLS Jan Sotona.

Výsledky obou státních podniků vylepšuje prodej majetku, případně čerpání dříve vytvořených finančních rezerv. Podle Jouklové LČR loni prodaly majetek za 130 milionů, letos má být výnos kolem 280 milionů. „Tento majetek je pro činnost a hospodaření podniku vyhodnocen jako nepotřebný a s jeho držbou jsou obvykle spojeny další náklady,“ doplnila mluvčí.

Bez tržeb z prodeje majetku, který rovněž označují jako nepotřebný, by končily ve ztrátě i VLS. Za loňský rok tyto tržby podle Sotony činily 161 milionů Kč, a to včetně směn majetku.

LČR mají rezervní fond, kde je nyní zhruba 1,25 miliardy Kč. Do státního rozpočtu podnik naposledy odvedl peníze v roce 2018. Od roku 2014 to za pět let přitom bylo 32 miliard Kč. Za letošek se s odvody státu podle Jouklové nepočítá, stejně jako vojenské lesy nejspíš opět nepřispějí do rozpočtu ministerstva obrany. „Za rok 2019 nebyl na základě aktuální situace v lesnickém sektoru realizován odvod do fondu zakladatele. Předpokládáme, že se neuskuteční ani letos,“ potvrdil Sotona.

-TK-

Do systému vložil: Svobodová Irena
Další články
Titulek
Hotel Olšanka od 7.12.2020 opět otevřen
Zrušení superhrubé mzdy prošlo Sněmovnou
Připravovaná důchodová reforma kopíruje závěry OECD
Minimální mzda v roce 2021
Zasedání Kolegia sociálních partnerů ve vodním hospodářství
Vyhlášení nouzového stavu
Evropské odbory drtivou většinou podpořily zavedení evropské minimální mzdy
Nošení ochranných prostředků
Lázně Luhačovice aktuálně
Má zaměstnavatel povinnost vybavit zaměstnance rouškou?
Manuál Úřadu práce
Schválený program ANTIVIRUS
TK MPSV - Ošetřovné bezbolestně - návod jak postupovat
Odbory pomáhaly
TK MPSV