Roušky na pracovištích skončí
08.06.2021 | Ostatní nabídky | Zajímavosti | Přečteno: 31x

Od července se ruší i testování ve firmách a školách.

Roušky nebudou muset nosit lidé v zaměstnání, pokud nejsou ve společných prostorech, a odloží je také předškoláci. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Od 1. července nebude povinné pravidelné testování na koronavirus v zaměstnání ani u živnostníků. Testy nebudou třeba ani ve školách, což se může týkat třeba letních termínů zkoušek na univerzitách.

Od úterý 8.6.2021 nebudou muset při výuce nosit roušky ani žáci a učitelé ve všech krajích s výjimkou Zlínského, Jihočeského a Libereckého. To jsou jediné kraje, kde je takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 000 obyvatel, nad hodnotou 30.

Ve stejných krajích už nebude stát vyžadovat ani nošení roušek v zaměstnání. „Pokud je člověk na jednom pracovním místě a jsou tam pouze spolupracovníci,“ řekl Vojtěch.

K tématu

Změna se netýká společných prostor, jako jsou šatny či jídelny. Ochranu dýchacích cest není nutné nosit ani u umělých koupališť, plaveckých bazénů, saun či solných jeskyní, dodal. Obecná výjimka už rovněž nebude platit jen pro děti do dvou let. „Nově se týká těch, které ještě nezahájily povinnou školní docházku,“ konstatoval ministr.

„S účinností od 1. července 2021 se také ruší všechna povinná pravidelná testování v zaměstnání, u osob samostatně výdělečně činných a ve školách,“ uvedlo také ministerstvo.

Co platilo dodnes?

Od 25. února se respirátor či chirurgická rouška musely nosit také ve všech prostorách staveb či venku, když byly rozestupy mezi lidmi menší než dva metry. Novou povinnost nošení chirurgických roušek nebo respirátorů i na pracovištích oznámilo ministerstvo zdravotnictví 27. února, platit začala od počátku března. Ochranné prostředky musel zaměstnancům podle mimořádného opatření ministerstva zajistit zaměstnavatel.

Od pondělí 10. května bylo nutné nosit ochranu dýchacích cest ve venkovních prostorách jen při setkání dvou a více osob vzdálených od sebe méně než dva metry, pokud nešlo o členy jedné domácnosti.

Do systému vložil: Svobodová Irena
Další články
Titulek
Vláda schválila zvýšení důchodů a prodloužení programu Antivirus A
Změna mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR
MPSV - Doporučený postup zaměstnavatele
Mimořádné opatření MZ ČR - změny v testování zaměstnanců
Vláda schválila návrh Národního plánu obnovy
Kampaň Mysli na lesy - 1.část
Kampaň Mysli na lesy
Deklarace ze sociálního summitu v Portu - Portský sociální závazek
Aktuální informace k pobytu v Lázních Luhačovice
Rozvolnění mimořádných opatření od 10.5.2021
Den Evropy
Veřejná sbírka Podpořme pozůstalé pečovatelů v sociálních službách
Přehledně seznam změn od 4. května a od 10. května 2021
Mimořádné opatření MZ ČR platné od 3.5.2021
Lesnická výzva II. - aktualizace