Vláda schválila další kroky na podporu domácností i firem s cenami energií
02.01.2023 | Ostatní nabídky | Zajímavosti | Přečteno: 34x

České teplárenství dostane státní podporu na snížení dopadů vysokých cen energií při výrobě tepla a získané finanční prostředky bude muset využít na snížení koncových cen pro zákazníky.

Návrh příslušného programu podpory schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 21. prosince 2022. Rozhodla také o zvýšení minimální mzdy od 1. ledna 2023 o 1 100 korun a zřídila novou funkci poradce pro národní bezpečnost, do které jmenovala zkušeného diplomata Tomáše Pojara.

Poradce pro národní bezpečnost, jehož funkci vláda zřídila, se bude podílet na koordinaci činnosti státních orgánů v oblasti zajišťování bezpečnosti České republiky. Vláda tím naplnila další z bodů svého programového prohlášení.

Vláda se zabývala situací v teplárenství, kde vinou vysokých cen elektřiny a především plynu strmě rostou ceny tepla pro domácnosti i firmy. Evropská komise doporučila České republice jako nejrychlejší řešení využít na nejbližší období pro podporu zákazníků v teplárenství nastavení opatření podle Dočasného krizového rámce, který zatím platí až do 31. prosince 2023.

Zastropování cen elektřiny a plynu na ztráty v distribučních soustavách pomůže provozovatelům distribuční soustavy udržet ceny za jejich služby, které Energetický regulační úřad stanovil pro rok 2023 na úrovni letošního roku. Státní rozpočet toto opatření odhadem vyjde 22,6 milionu korun.

Vláda rozhodla také o dalším prodloužení dočasně zavedené ochrany česko-slovenské hranice o 30 dnů, tedy do 25. ledna 2023 včetně. Ochrana východní hranice České republiky byla zavedena od 29. září kvůli vysokému výskytu nelegálních migrantů. Díky tomuto opatření bylo zjištěno 9 255 osob a zadrženo 134 osob, které se mohly dopustit trestného činu převaděčství. Současně vláda rozhodla, že ke stejnému datu prodlouží i mandát pro vojáky v činné službě a příslušníky Celní správy pomáhat při plnění úkolů ostrahy hranice příslušníkům Policie ČR, snížila ale počty nasazených vojáků z 80 na 40 a celníků z 30 na 20 příslušníků. Více čtěte v tiskové zprávě Ministerstva vnitra.

Vláda se shodla také na nové výši minimální mzdy a nejnižších úrovní zaručené mzdy od 1. ledna 2023. Minimální mzda se od nového roku zvýší o 1 100 korun (6,8 procenta) ze 16 200 na 17 300 korun. Nejnižší základní hodinová sazba vzroste z 96,40 na 103,80 koruny. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.

- z tiskové zprávy Vlády ČR -

Do systému vložil: Svobodová Irena
Další články
Titulek
Podepsání dohody o připravované novele zákoníku práce
MPO - ceny energií, pomoc firmám
Minimální mzda se zvýší o 1 100 korun
Informace k chystaným změnám v oblasti datových schránek
Novela zákoníku práce 2023
Vysoký meziroční růst cen potravin opět zrychlil
Sociální dávky mají zpoždění. Odbory odkazují na nízké platy
Novým generálním ředitelem Lesů ČR se stane Dalibor Šafařík
Průzkum: Pětina firem chce příští rok nabrat lidi
Životní úroveň se loni v ČR snížila
Poslanci přehlasovali Zemanovo veto služebního zákona
Vláda navrhuje zvýšit od ledna přídavek na dítě
Vláda rozšířila cenový strop na energie, zrušit chce automat.zřizování datovek
Letošní úroda plodů a semen lesních dřevin je mimořádná
Petice za zachování veřejných poštovních služeb