Před sídlem Nexenu se bude v pondělí znovu demonstrovat
03.02.2023 | Ostatní nabídky | Zajímavosti | Přečteno: 352x

Vedení korejské společnosti Nexen Tire může v pondělí 6. února očekávat další masivní protest. Necelý týden poté, co byla v úterý 31. ledna vyhlášena stávka, se před sídlem firmy znovu sejdou demonstrující zaměstnanci, odboráři a podporovatelé. Rozhodnutí padlo v pátek 3. února na schůzce zástupců vyjednávacího týmu odborů s předsedou Odborového svazu KOVO Romanem Ďurčem a místopředsedou svazu Ing. Ivo Kuželem. Protest začne v pondělí ve 14.00 před sídlem firmy. Tématem se v pátek 3.2. zabývala dokonce také evropská odborová centrála industriAll Europe na svém kongresu v Miláně.

V úterý 31. ledna vpodvečer se odbory sešly s vedením Nexenu, které poprvé zastupovali také dva korejští zástupci z užšího vedení firmy. Několikahodinové jednání skončilo ujištěním obou stran o pokračování sociálního dialogu. „Po dnešní schůzce s našimi odboráři v Nexenu jsme zjistili, že vedení firmy nepracuje na rozvíjení sociálního dialogu, jak jsme se dohodli, ale koná právě opačné kroky. Dostali jsme informace, že zaměstnance zve k podpisu dokumentů, jimiž se zavazují na stávce se neúčastnit. Pokud tento dokument podepsat odmítnou, je jim zakázán další vstup do firmy. Jsou považováni za stávkující, a firma se tím zbavuje povinnosti platit jim mzdu kvůli překážce na straně zaměstnavatele,“ popsal předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo hlavní důvod, proč se zástupci Nexenu rozhodli uspořádat v krátké době již druhou demonstraci.

Odbory i zaměstnance také pobouřilo zjištění, že Nexen požádal před několika dny soud o vydání předběžného opatření, jež by stávku překazilo. Ve svém podání se pokusil doložit, že stávka je nezákonná. Krajský soud v Ústí nad Labem však včera žádost Korejců zamítl. „To skutečně nesvědčí o tom, že by se společnost chtěla se svými zaměstnanci dohodnout a vést s nimi férový dialog,“ konstatuje předseda svazu Roman Ďurčo. „Jakmile se tato informace dostala na veřejnost, a lidé se dozvěděli o rozhodnutí soudu, začali se k našemu protestu přidávat další lidé,“ popsal reakci na kroky vedení předseda základní organizace OS KOVO Pavel Rohel.

Stávka u korejského výrobce pneumatik Nexen Tire, který sídlí v průmyslové zóně na Žatecku, vyvolala extrémní míru podpory. A to nejen u nás, ale i v zahraničí. Podmínkami zaměstnanců a protestem v Nexenu se dnes zabýval dokonce i Konres industriAll Europe v italském Miláně, jehož hlavním tématem je právě kolektivní vyjednávání. A právě selhání kolektivního vyjednávání ve zmíněné korejské společnosti je důvodem, proč se zaměstnanci Nexenu v úterý tohoto týdne rozhodli vstoupit do stávky. Již více než tři roky totiž tamní odbory usilují o uzavření kolektivní smlouvy s přiměřeným navýšením mezd. Loni v lednu se rozhodli varovat management vyhlášením stávkové pohotovosti, aby upozornili na své požadavky. Žádají navýšení mezd o 8,3 %, přičemž nástupní plat operátora výroby činí pouhých 22 700 korun.

Do systému vložil: Svobodová Irena
Další články
Titulek
Průměrná česká rodina si kvůli novým opatřením připlatí tisíce korun
Vláda představila Ozdravný balíček
Senát schválil novelu, která posiluje ochranu zaměstnanců firem v úpadku
Co na nás naše vláda chystá – snad to tak skutečně nebude
Nová pravidla pro zemědělství v EU letos přinášejí změny
OECD zveřejnilo Hospodářský přehled ČR 2023
Také letos zpřístupní Úřad vlády veřejnosti své běžně nepřístupné budovy
Vláda schválila novelu zákoníku práce
Stát za první čtvrtletí vybral na daních 280,6 miliardy korun
Kde všude chce vláda ušetřit 70 miliard korun
Světový den vody 2023
Protestovat před úřad přijdou tisíce, hrozí odbory. Vláda ale bude v Jeseníku
Senátní ústavně-právní výbor zamítl kontroverzní snížení valorizace důchodů
Tripartita se zabývala cenami energií nebo fondy EU
Průměrné mzdy - 4. čtvrtletí 2022