Před sídlem Nexenu se bude v pondělí znovu demonstrovat
03.02.2023 | Ostatní nabídky | Zajímavosti | Přečteno: 383x

Vedení korejské společnosti Nexen Tire může v pondělí 6. února očekávat další masivní protest. Necelý týden poté, co byla v úterý 31. ledna vyhlášena stávka, se před sídlem firmy znovu sejdou demonstrující zaměstnanci, odboráři a podporovatelé. Rozhodnutí padlo v pátek 3. února na schůzce zástupců vyjednávacího týmu odborů s předsedou Odborového svazu KOVO Romanem Ďurčem a místopředsedou svazu Ing. Ivo Kuželem. Protest začne v pondělí ve 14.00 před sídlem firmy. Tématem se v pátek 3.2. zabývala dokonce také evropská odborová centrála industriAll Europe na svém kongresu v Miláně.

V úterý 31. ledna vpodvečer se odbory sešly s vedením Nexenu, které poprvé zastupovali také dva korejští zástupci z užšího vedení firmy. Několikahodinové jednání skončilo ujištěním obou stran o pokračování sociálního dialogu. „Po dnešní schůzce s našimi odboráři v Nexenu jsme zjistili, že vedení firmy nepracuje na rozvíjení sociálního dialogu, jak jsme se dohodli, ale koná právě opačné kroky. Dostali jsme informace, že zaměstnance zve k podpisu dokumentů, jimiž se zavazují na stávce se neúčastnit. Pokud tento dokument podepsat odmítnou, je jim zakázán další vstup do firmy. Jsou považováni za stávkující, a firma se tím zbavuje povinnosti platit jim mzdu kvůli překážce na straně zaměstnavatele,“ popsal předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo hlavní důvod, proč se zástupci Nexenu rozhodli uspořádat v krátké době již druhou demonstraci.

Odbory i zaměstnance také pobouřilo zjištění, že Nexen požádal před několika dny soud o vydání předběžného opatření, jež by stávku překazilo. Ve svém podání se pokusil doložit, že stávka je nezákonná. Krajský soud v Ústí nad Labem však včera žádost Korejců zamítl. „To skutečně nesvědčí o tom, že by se společnost chtěla se svými zaměstnanci dohodnout a vést s nimi férový dialog,“ konstatuje předseda svazu Roman Ďurčo. „Jakmile se tato informace dostala na veřejnost, a lidé se dozvěděli o rozhodnutí soudu, začali se k našemu protestu přidávat další lidé,“ popsal reakci na kroky vedení předseda základní organizace OS KOVO Pavel Rohel.

Stávka u korejského výrobce pneumatik Nexen Tire, který sídlí v průmyslové zóně na Žatecku, vyvolala extrémní míru podpory. A to nejen u nás, ale i v zahraničí. Podmínkami zaměstnanců a protestem v Nexenu se dnes zabýval dokonce i Konres industriAll Europe v italském Miláně, jehož hlavním tématem je právě kolektivní vyjednávání. A právě selhání kolektivního vyjednávání ve zmíněné korejské společnosti je důvodem, proč se zaměstnanci Nexenu v úterý tohoto týdne rozhodli vstoupit do stávky. Již více než tři roky totiž tamní odbory usilují o uzavření kolektivní smlouvy s přiměřeným navýšením mezd. Loni v lednu se rozhodli varovat management vyhlášením stávkové pohotovosti, aby upozornili na své požadavky. Žádají navýšení mezd o 8,3 %, přičemž nástupní plat operátora výroby činí pouhých 22 700 korun.

Do systému vložil: Svobodová Irena
Další články
Titulek
MPSV - Zpráva o stavu důchodového systému
MPSV - Dohoda o provedení práce podle pozměňovacího návrhu
MPSV - „Flexibilní novela“ zákoníku práce
ČSSZ - Evidence dohod o provedení práce
Odboráři odešli z jednání s vládou a plánují velký protest
ODS a TOP 09 tlačí na výpověď bez udání důvodu
Premiér Fiala chce protlačit výpověď bez udání důvodu
Vláda podpořila zvyšování věku odchodu do důchodu
Výpovědi bez udání důvodu? Tripartita se neshodne
ODS chce prosadit výpověď bez udání důvodu stůj co stůj
Jak se nakonec změní limity pro dohody o provedení práce od roku 2025
Odbory pošlou stížnost do Bruselu, zvažují i demonstraci
Věk odchodu do důchodu se bude muset prodlužovat
Světový den vody 22. března
NERV navrhuje výpovědi bez udání důvodu