Šéf odborů: Jednání v Nexenu bylo z nejtvrdších, která jsem zažil
08.02.2023 | Ostatní nabídky | Zajímavosti | Přečteno: 44x

Dohodě o konci stávky ve výrobě pneumatik Nexen Tire na Lounsku nakonec pomohly až nátlakové akce, je přesvědčen šéf odborů Kovo Roman Ďurčo. Ve středu 8.2.2023 se protestující zaměstnanci vrátili naplno do práce.

Byla to první stávka v Česku po mnoha letech. A ještě během úterního jednání nebylo jisté, že se vedení podniku s protestujícími dohodne.

„Bylo to tvrdé z obou stran,“ hodnotí více než sedm hodin trvající jednání o mzdách v obří továrně na pneumatiky předseda Odborového svazu Kovo Roman Ďurčo. Nakonec podle něj pomohlo, že se do vyjednávání vložili politici včetně ministra práce a sociálních věcí a také jihokorejská diplomacie.

„Nejvíce pomohly ty poslední dny, kdy jsme dělali nátlakové akce, jak demonstrace před samotnou firmou, tak pomohlo i to, že se konečně vložili naši politici. Do té doby nám připadalo, že to politickou scénu moc nezajímá,“ říká v Agendě SZ Byznys s tím, že jednání o mzdách patřilo k nejtvrdším, která zažil.

„Tady to bylo o to komplikovanější, že vlastník podniku je v Jižní Koreji a zdejší manažeři se s ním museli domlouvat,“ řekl Roman Ďurčo.

Nakonec se zástupcům stávkujících a vedení firmy povedlo dojít k dohodě v podobě osmiprocentního zvýšení mezd pro všechny zaměstnance a kompenzačního balíčku ve výši 20 tisíc korun, a to od 1. března.

„Nakonec pomohlo i to, že o stávce informovala média a mediální obraz společnosti nebyl dobrý. I samotní Korejci to chtěli změnit, nehledě na to, že ty ztráty byly obrovské,“ popsal šéf odborů. Vedení vyčíslilo ztrátu na 20 milionů korun za každý den stávky.

„Myslím si, že mentalita korejských manažerů je úplně někde jinde než evropských. Oni se celé ty tři roky do těch jednání vůbec nezapojovali, nechávali to na českém managementu, až ten poslední týden se začali zapojovat velmi aktivně, a myslím, že to rozhodlo, že jsme byli blíž majiteli,“ popsal, jak vypadal poslední týden.

Dohodu na dojednání detailů kolektivní smlouvy mají nakonec obě strany do 30. června.

„Obavy, že by se to mohlo ještě zadrhnout, určitě máme, ale myslím si, že jsme jim dali jasně najevo, že pokud kolektivní smlouva nebude do 30. 6., tak se tahle akce může konat znova,“ říká Roman Ďurčo s tím, že ani v jiných podnicích není vyjednávání o mzdách jednoduché.

„Signály z průmyslu jsou velmi špatné, když si vzpomeneme, že například vyjednávání v Hyundai nebylo nikdy úplně jednoduché, a dneska to řeší zprostředkovatel, takže se také nedohodli na klasické kolektivní smlouvě, takže tam očekávám, že se bude ještě jednat,“ naznačil v rozhovoru pro SZ Byznys.

Do systému vložil: Svobodová Irena
Další články
Titulek
Průměrná česká rodina si kvůli novým opatřením připlatí tisíce korun
Vláda představila Ozdravný balíček
Senát schválil novelu, která posiluje ochranu zaměstnanců firem v úpadku
Co na nás naše vláda chystá – snad to tak skutečně nebude
Nová pravidla pro zemědělství v EU letos přinášejí změny
OECD zveřejnilo Hospodářský přehled ČR 2023
Také letos zpřístupní Úřad vlády veřejnosti své běžně nepřístupné budovy
Vláda schválila novelu zákoníku práce
Stát za první čtvrtletí vybral na daních 280,6 miliardy korun
Kde všude chce vláda ušetřit 70 miliard korun
Světový den vody 2023
Protestovat před úřad přijdou tisíce, hrozí odbory. Vláda ale bude v Jeseníku
Senátní ústavně-právní výbor zamítl kontroverzní snížení valorizace důchodů
Tripartita se zabývala cenami energií nebo fondy EU
Průměrné mzdy - 4. čtvrtletí 2022