Dnešní padesátníci půjdou do důchodu v 66 letech, třicátníci v 68 letech
13.02.2023 | Ostatní nabídky | Zajímavosti | Přečteno: 25x

Zjistila to Česká televize z materiálu ministerstva práce a sociálních věcí, který se probíral na koaliční radě minulý týden. Mluvčí vlády posléze upřesnil, že konečná dohoda zatím nepadla.

Dnešní padesátníci by mohli jít do důchodu v 66 letech. Čtyřicátníci by měli nárok na důchod v 67 letech a lidé staří 34 let a méně až v 68 letech. Nyní je věk pro odchod do penze pro muže a bezdětné ženy 64 let.

Vyplývá to z materiálu, který na koaliční radu minulý týden předložil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a o kterém informovala Česká televize.

Mluvčí kabinetu Petra Fialy upozornil, že návrh zatím schválen nebyl. „Materiál je jen návrhem ekonomů,“ uvedl Václav Smolka.

Píše se v něm, že očekávaná úspora při zvýšení důchodového věku do roku 2060 o dva roky se pohybuje okolo jednoho procenta HDP, tedy 73 miliard korun, u zvýšení o tři roky je to 1,5 procenta, tedy 109,5 miliardy korun.

Změny se nedotknou těch, kterým je nyní 57 a více. „Po roce 2030 začnou do penze chodit ty populačně silné ročníky. Myslím si, abychom udrželi slušné důchody, tak o tom musíme debatovat,“ řekl televizi ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zatímco opoziční SPD návrh nepodporuje, hnutí ANO je připraveno o něm jednat.

Například muž, kterému je nyní 37 let, by měl jít do důchodu v 66 letech. Ještě později, v 68 letech, půjde do penze muž, kterému je nyní 26 let.

V interním materiálu ministr Jurečka navrhuje, aby i po roce 2030 rostl důchodový věk postupně. S každým ročníkem o necelé dva měsíce. Jurečka v současnosti nechtěl dokument navržený koaliční radě minulý týden komentovat. Zároveň dodal, že z náročných profesí by se odcházelo dřív bez sankcí. Takových lidí je asi půl milionu.

Ženy s jedním dítětem nyní odchází do penze v 63 letech a osmi měsících a ženy se dvěma dětmi v 62 letech a osmi měsících.

- zdroj Seznam Zprávy -

Do systému vložil: Svobodová Irena
Další články
Titulek
Průměrná česká rodina si kvůli novým opatřením připlatí tisíce korun
Vláda představila Ozdravný balíček
Senát schválil novelu, která posiluje ochranu zaměstnanců firem v úpadku
Co na nás naše vláda chystá – snad to tak skutečně nebude
Nová pravidla pro zemědělství v EU letos přinášejí změny
OECD zveřejnilo Hospodářský přehled ČR 2023
Také letos zpřístupní Úřad vlády veřejnosti své běžně nepřístupné budovy
Vláda schválila novelu zákoníku práce
Stát za první čtvrtletí vybral na daních 280,6 miliardy korun
Kde všude chce vláda ušetřit 70 miliard korun
Světový den vody 2023
Protestovat před úřad přijdou tisíce, hrozí odbory. Vláda ale bude v Jeseníku
Senátní ústavně-právní výbor zamítl kontroverzní snížení valorizace důchodů
Tripartita se zabývala cenami energií nebo fondy EU
Průměrné mzdy - 4. čtvrtletí 2022