Zjistila to Česká televize z materiálu ministerstva práce a sociálních věcí, který se probíral na koaliční radě minulý týden. Mluvčí vlády posléze upřesnil, že konečná dohoda zatím nepadla.
Dnešní padesátníci by mohli jít do důchodu v 66 letech. Čtyřicátníci by měli nárok na důchod v 67 letech a lidé staří 34 let a méně až v 68 letech. Nyní je věk pro odchod do penze pro muže a bezdětné ženy 64 let.
Vyplývá to z materiálu, který na koaliční radu minulý týden předložil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a o kterém informovala Česká televize.
Mluvčí kabinetu Petra Fialy upozornil, že návrh zatím schválen nebyl. „Materiál je jen návrhem ekonomů,“ uvedl Václav Smolka.
Píše se v něm, že očekávaná úspora při zvýšení důchodového věku do roku 2060 o dva roky se pohybuje okolo jednoho procenta HDP, tedy 73 miliard korun, u zvýšení o tři roky je to 1,5 procenta, tedy 109,5 miliardy korun.
Změny se nedotknou těch, kterým je nyní 57 a více. „Po roce 2030 začnou do penze chodit ty populačně silné ročníky. Myslím si, abychom udrželi slušné důchody, tak o tom musíme debatovat,“ řekl televizi ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Zatímco opoziční SPD návrh nepodporuje, hnutí ANO je připraveno o něm jednat.
Například muž, kterému je nyní 37 let, by měl jít do důchodu v 66 letech. Ještě později, v 68 letech, půjde do penze muž, kterému je nyní 26 let.
V interním materiálu ministr Jurečka navrhuje, aby i po roce 2030 rostl důchodový věk postupně. S každým ročníkem o necelé dva měsíce. Jurečka v současnosti nechtěl dokument navržený koaliční radě minulý týden komentovat. Zároveň dodal, že z náročných profesí by se odcházelo dřív bez sankcí. Takových lidí je asi půl milionu.
Ženy s jedním dítětem nyní odchází do penze v 63 letech a osmi měsících a ženy se dvěma dětmi v 62 letech a osmi měsících.
- zdroj Seznam Zprávy -