Postupné prodlužování důchodového věku nad současnou hranici 65 let v pátek odsouhlasila Sněmovna hlasy koaličních poslanců. Schválila totiž penzijní reformu, podle které důchodový věk poroste od ročníku narození 1966 každý rok o měsíc, až se ustálí pro ročníky 1989 a mladší na 67 letech. Reforma nyní zamíří do Senátu.
Vládní plán na stabilizaci penzijního systému ale nezahrnuje pouze zvyšování důchodového věku. Mezi dalších dvanáct základních bodů patří postupné zpomalení meziročního nárůstu nově přiznaných důchodů. A to asi o 180 až 200 korun za rok.
Manželé nebo registrovaní partneři se budou moci rozhodnout, že si rozdělí dosažené vyměřovací základy napůl za období, kdy oba pracovali. Lidem pečujícím o nemocné členy rodiny se pak nově bude vyměřovat důchod za dobu péče podle průměrné mzdy v daném roce. Změny se dočkají ale třeba i pracující senioři.
Sněmovnou prošel i sporný pozměňovací návrh poslanců Jana Jakoba (TOP 09) a Marka Bendy (ODS), který snížil počet lidí z náročných profesí s nárokem na předčasný důchod bez krácení. Podle původního návrhu se měl týkat profesí ze čtvrté skupiny rizik a ze třetí skupiny pak těch vystavených nadměrnému chladu, teplu, vibrací a celkové fyzické zátěži. Poslanecká změna ale omezila jejich počet jen na čtvrtou rizikovou skupinu.
Koalice se dohodla na tom, že lidem z vyškrtnutých profesí budou zaměstnavatelé povinně posílat peníze navíc na jejich individuální účty na penzijním spoření a oni tak budou moci odcházet třeba do předdůchodu. To ale ještě není schváleno, musí se připravit a schválit nový zákon nebo aspoň novela stávajícího. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) tvrdí, že bude do konce roku hotov a Sněmovna jej dostane v lednu.
Pokud reformu schválí Senát, začne platit v lednu. Opozice s ní nesouhlasí a varuje, že když vyhraje volby, zruší ji.
- Novinky.cz -